Günümüzde karşılaşılan ve sorun olarak görülen durumlardan biri de Ariston buzdolabı su akıtıyor veya soğutmuyor gibi sorunlardır. Dolaptan akan suyun üstesinden gelebilmek ve artık yerlerin su olmamasını sağlayabilmek için nasıl çalıştırdığınıza bağlı olarak bir karar vermeniz gerekiyor. Çoğu aile günümüzde akıtma sorununu çözebilmek için direkt olarak bütün dolabı boşaltarak, bir gün boyunca boş halde çalıştırıyor veya kullanıma kapatıyorlar. Böylelikle yavaş yavaş buz eriyor ve tamamen su haline dönüşüyor. Bütün buzun su haline dönüşmesi ve akmasını beklemelerinin ardından ise yeniden uzunca bir süre sorunsuz kullanmaya başlayabiliyorlar.

Buzdolabı Neden Su Akıtır?

Genellikle buzdolaplarının kullanım sürecinde direkt olarak su ve özel gazlar aracılığıyla çalışıyor olması da göz önünde bulundurulduğu için, bu dolaplarda tamamen kimyasal reaksiyonlar olduğu söylenebilir. Sürekli olarak katıdan sıvıya, sıvıdan gaza ve gazdan katıya olacak şekilde bir döngü meydana geliyor. Bundan dolayı da yoğunlaşma sürecinde, özellikle de dolabı kullanmaya başladıktan birkaç ay sonra su akıtma problemi görülebilir. Başarısız bir üretimden kaynaklandığı öne sürülse de aslında bundan kaynaklanmadığı ve tamamen genel yapısından dolayı bu durumun ortaya çıktığı anlaşılabiliyor. Akıtma sorunu çözümü için, buzdolabı markasının teknik servisi olarak görev yapan bir kurum oldukça başarılı bir şekilde süreci yönetecek ve lehinize sonuçlandıracaktır.

Çözümü Nedir?

Net olarak bir çözümü olduğunu söylemek pek doğru olmayabilir fakat çoğu zaman teknik servis arkadaşlarımızın geldiğinde yaptıkları birkaç temel işlem bulunuyor. Bunlar arasında buzdolabının arkasını açmak, filtresini temizlemek ve tahliye borusuna bakım yapmak gibi durumlar gösterilebilir. Tahliye edilecek olan suyla ilgili olarak tamamen genel bir yargı bulunuyor. Buzların eridiği veya makinenin içerisinde bulunan sulu gıdaların zamanla eriyerek bu durumu oluşturduğuna dair bir açıklamayla karşılaşılabilir. Suyun oluşması tamamen yoğuşmadan kaynaklanan bir durumdur. Tamamen doğal bir süreç olması nedeniyle özellikle yaz aylarında çok daha sık bir şekilde görülür. Altına kap koymanız veya direkt olarak filtreyi ve tahliye borusunu ince bir telle birkaç cm içeri girecek şekilde temizlemeniz gerekiyor. Böylelikle yol tam olarak açılabilecek ve dolap içerisindeki suyun yönetimi çok daha basit hale gelecektir. Ariston buzdolabı su akıtıyor ise önceliği teknik servis çağırmaya ve sorunu öğrenmeye vermeniz çok daha doğru olacaktır.